Badanie ultrasonografem, popularnie określanego skrótem USG jest metodą diagnostyczną, dzięki któremu można uzyskać obraz przekroju badanego narządu. Dzięki temu osoba wykonująca badanie może ocenić wielkość, kształt i położenie narządu, jak również powierzchnię oraz wnętrze narządu. Słysząc o badaniu USG większość osób od razu myśli o kobietach w ciąży. Jest to poprawne skojarzenie, jednak to badanie wykonywane jest również w innych przypadkach.
Jakość zdjęć USG jest niezwykle ważnym czynnikiem, pozwalającym na wydanie trafnej diagnozy. W trakcie ciąży dzięki temu badaniu możliwe jest określenie stopnia rozwoju dziecka, a także wykrycie wad. To, jaka będzie jakość zdjęć USG otrzymanych po ultrasonografii podczas ciąży, zależy od kilku czynników:
Pierwszym z nich jest rodzaj aparatu ultrasonograficznego. Nowoczesne, dobre jakościowo aparaty ultrasonograficzne wykonują lepsze i dokładniejsze zdjęcia niż starsze modele. Planując badanie kontrolne, warto poszukać gabinetu wyposażonego w najwyższej jakości sprzęt, dzięki któremu mamy szansę dostać naprawdę dobre jakościowo zdjęcie USG, będące pamiątką z tego okresu w naszym życiu. Drugim parametrem są umiejętności lekarza. Doświadczenie i odpowiednie ułożenie sprzętu pozwoli na uzyskanie lepszego zdjęcia.
Czynnikiem, który ma spory wpływ na jakość zdjęcia, jest poziom tkanki podskórnej u kobiety. Jej duża ilość, zgromadzona w okolicy brzucha może utrudnić wykonanie dobrego zdjęcia, nawet jeżeli badanie wykonywane jest przez doświadczonego lekarza na najlepszym dostępnym sprzęcie. Podobnie przedstawia się sytuacja, jeżeli płód obrócony jest twarzą w kierunku kręgosłupa matki, czyli odwrotnie do kierunku padania wiązki ultradźwięków. Tego rodzaju sytuacje, mimo najlepszych chęci lekarza, mogą negatywnie wpłynąć na jakość zdjęć.
Przed badaniem należy unikać również smarowania badanej okolicy tłustymi balsamami czy kremami, ponieważ może to źle wpłynąć na pozyskiwany obraz. Blizny na brzuchu są czynnikiem, który może utrudnić wykonanie dobrego zdjęcia, ponieważ na ekranie jest ona widoczna jako czarny pasek, wokół którego trzeba manewrować, aby uzyskać dobry jakościowo obraz.