USG 3D – co to takiego?
23 Styczeń 2022

USG 3D – co to takiego?

USG jest bardzo popularnym badaniem, wykonywanym w przypadku diagnostyki różnych chorób, lub w celu zobrazowania przebiegu ciąży. Dzięki rozwojowi medycyny i technologii obecnie istnieje kilka rodzajów tego badania. Najbardziej popularne jest klasyczne USG, jednak obecnie coraz częściej można spotkać się z metodą 3D. Wykonując badanie USG metodą 3D otrzymujemy trójwymiarowy obraz.

W jaki sposób wykonuje się badanie USG 3D?

Za pomocą tego rodzaju badania mamy możliwość uzyskania danych na temat długości, szerokości, a także głębokości danego narządu. Po zebraniu tych danych, na ekranie możemy obserwować trójwymiarowy obraz konkretnej struktury. Otrzymane obrazy są nieruchome, prezentowane klatka po klatce. Badania USG 3D są bardzo często wykorzystywane w ginekologii. Dzięki nim przyszłe mamy mają dokładniejszy obraz swojej pociechy. Do wykonywania badania USG 3D wykorzystuje się aparaty ultrasonograficzne najwyższej jakości, pracujące w oparciu o najnowsze technologie.

Za pomocą USG 3D możliwa jest dokładniejsza ocena określonych struktur anatomicznych, a sposób jego zapisania pozwala na wielokrotne odtwarzanie i analizowanie uzyskanych obrazów. W trakcie badania aparatem ultrasonograficznym otrzymuje się również przekroje anatomiczne płodu, co nie jest możliwe w przypadku wykorzystania innych metod. Badanie USG 3D daje obrazy o dużej rozdzielczości i naturalnych barwach, a tło usuwane jest przez program komputerowy, dzięki czemu jakość pozyskiwanego obrazu jest porównywalna do ujęć z kamery.

Podczas badania USG 3D możliwe jest zaobserwowanie wyraźnego kształtu ciała, a także twarzy dziecka. Dzięki bardziej szczegółowemu podglądowi anatomii dziecka lekarz może dokładniej ocenić rozwój dziecka, a także to, czy nie występują u niego jakieś wady rozwojowe. Przebieg badania jest bliźniaczy do badania przy pomocy klasycznego aparatu ultrasonograficznego, trwa około 20 minut. Podczas USG 3D lekarz może zobaczyć budowę mózgu, serca, nerek, pęcherza moczowego, żołądka oraz kręgosłupa płodu. Ten rodzaj badania jest dokładniejszy niż badanie 2D, pozwala na wczesne wykrycie różnego rodzaju wad wrodzonych płodu, a co za tym idzie - można o wiele wcześniej rozpocząć leczenie, ale także przygotować się odpowiednio na narodziny dziecka.