Zasilacz jako ważny element aparatu ultrasonograficznego
22 Luty 2023

Zasilacz jako ważny element aparatu ultrasonograficznego

USG jest jednym z najczęściej wykonywanych badań obrazowych. Dzięki nim specjalista może ocenić kształt narządów i wykryć ewentualne guzy. Aparaty ultrasonograficzne wykorzystywane są w różnych dziedzinach medycyny. Dobierając odpowiednią głowicę, lekarz może zobrazować różne narządy i struktury w organizmie człowieka. Z tego rodzaju aparatów korzystają ginekolodzy, położnicy, ortopedzi czy kardiolodzy. Jednym z elementów, bez których aparat do USG nie mógłby poprawnie działać, jest zasilacz.

Jakie cechy wyróżniają zasilacze stosowane w ultrasonografach?

Zasilacz jest stosunkowo niewielkim elementem wchodzącym w skład aparatu ultrasonograficznego. Chociaż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z jego istnienia, to jest on jedną z najważniejszych części budujących to urządzenie – bez niego żaden sprzęt nie byłby w stanie poprawnie działać. Ze względu na to, że sprzęty medyczne mają bezpośredni kontakt z pacjentami o różnym stanie zdrowia, zasilacze muszą zostać odpowiednio dobrane.

Zasilacze stosowane w aparatach ultrasonograficznych muszą charakteryzować się minimalnym upływem prądu. Jako że są one wykorzystywane u osób z chorobami kardiologicznymi, wysoki poziom izolacji pozwala na ochronę pacjentów nawet przed niewielkim impulsem elektrycznym. Dodatkowo ten element musi charakteryzować się odpornością na silniejsze pola elektromagnetyczne, które powstaje w okolicy urządzeń MRI czy CT.

Co jeszcze charakteryzuje zasilacze do aparatów USG?

Ze względu na miejsce ich zastosowania zasilacze do aparatów ultrasonograficznych powinny charakteryzować się najwyższą jakością wykonania, odpowiednimi komponentami oraz przemyślaną konstrukcją. Dzięki temu ryzyko porażenia prądem elektrycznym zostanie zminimalizowane, a urządzenia będą działać praktycznie bezawaryjnie.