Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co może oznaczać popularny skrót USG? W poniższym artykule postaramy się to wyjaśnić oraz przybliżymy specyfikę tej metody diagnostycznej, która stała się nieodłącznym elementem współczesnej medycyny.
Słowo USG to skrót od „ultrasonografii”, czyli metody diagnostycznej wykorzystującej fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do tworzenia obrazów wnętrza organizmu. Dzięki niej lekarze mogą ocenić strukturę i funkcjonowanie różnych narządów, jak również wykryć ewentualne nieprawidłowości czy choroby.
Badanie nie byłoby możliwe, gdyby nie profesjonalny i zaawansowany technologicznie sprzęt. Dostępny także w naszej ofercie aparat ultrasonograficzny emituje fale dźwiękowe, które przenikają przez tkanki organizmu. Fale te odbijają się od poszczególnych struktur wewnętrznych i wracają do aparatu, gdzie są analizowane i przekształcane w obraz. Dzięki temu lekarz może na bieżąco obserwować struktury wewnętrzne pacjenta i oceniać ich stan.
Ultrasonografia jest wykorzystywana w wielu dziedzinach medycyny, takich jak ginekologia, kardiologia, urologia czy gastroenterologia. USG pozwala na ocenę stanu narządów wewnętrznych, takich jak serce, nerki, wątroba, płuca czy macica. Ponadto, jest to metoda nieinwazyjna i bezbolesna, co sprawia, że jest chętnie wykorzystywana zarówno u dzieci, jak i dorosłych.
Ultrasonografia ma wiele zalet, jest to m.in.