Jak serwisować aparaty ultrasonograficzne?
07 Styczeń 2021

Jak serwisować aparaty ultrasonograficzne?

Aparaty ultrasonograficzne są dzisiaj podstawowym wyposażeniem diagnostycznym większości placówek medycznych. Ich użycie pozwala na wczesne wykrycie wielu nawet najmniejszych zmian w różnych narządach. Ultradźwięki są w nich wykorzystywane w celu dokładnego badania i obrazowania tkanek pacjenta. Ze względu na swoją wysoką skuteczność diagnostyczną aparaty USG są stosowane w wielu specjalizacjach medycznych. 

Zakup aparatu ultrasonograficznego to duży wydatek, dlatego ich użytkownicy powinni przywiązywać wielką wagę do prawidłowego sposobu ich eksploatacji, a także nie zaniedbywać wykonywania regularnych przeglądów technicznych i codziennych czynności konserwacyjnych. Odpowiednia dbałość o ten sprzęt zagwarantuje mu bowiem długą żywotność oraz ciągłość pracy. W razie jakiejkolwiek awarii konieczne jest jak najszybsze zgłoszenie się do profesjonalnego serwisu aparatów USG, gdzie problem zostanie rozpoznany, a urządzenie naprawione przez wykwalifikowanych fachowców.

Jakie czynności są wykonywane w serwisie aparatów ultrasonograficznych?

Jesteśmy autoryzowanym dystrybutorem aparatów ultrasonograficznych firmy Samsung, dzięki czemu wszyscy nasi pracownicy są doskonale zorientowani w specyfice sprzętów tego producenta. Doskonale wiedzą, jakie awarie są w tych aparatach najczęściej spotykane, dlatego bardzo szybko diagnozują problem i sprawnie eliminują wszelkie usterki. Mają dużą wiedzę, doświadczenie oraz odpowiednie przygotowanie do tego, aby móc profesjonalnie realizować zarówno okresowe przeglądy techniczne, jak i naprawy aparatów USG

W zakres usług naszego serwisu aparatów ultrasonograficznych wchodzi: montaż, demontaż i modernizacja aparatury, ocena i wydawanie orzeczeń technicznych, doradztwo przy zakupie nowych urządzeń, przeprowadzanie szkoleń w zakresie prawidłowej obsługi aparatów USG, sporządzanie wycen, wystawianie paszportów technicznych, a także naprawa ich zasilaczy.

Jak dbać o aparaty ultrasonograficzne, aby zapewnić im bezawaryjne funkcjonowanie?

Podstawą bezawaryjnego funkcjonowania aparatów ultrasonograficznych jest ich prawidłowa eksploatacja. Po zakupie wybranego urządzenia przede wszystkim należy dokładnie przeczytać dołączoną do niego instrukcję, gdzie opisane są zasady jego użytkowania. Podczas pracy nie można zapominać o utrzymywaniu urządzenia w nienagannej czystości. Głowice powinny być codziennie czyszczone, po każdym badaniu należy je precyzyjnie wycierać z żelu. Jeśli którejś z głowic aktualnie nie używamy, koniecznie trzeba przechowywać ją w przeznaczonych do tego specjalnych uchwytach znajdujących się przy aparacie albo w osobnym opakowaniu. Do czyszczenia aparatów USG musimy stosować tylko specjalistyczne, nieagresywne środki chemiczne. Kolejnym elementem gwarantującym dobry stan tych urządzeń jest dbanie o ich okablowanie. Wszystkie kable powinny być uporządkowane, aby na ich powierzchni nie powstawały przetarcia czy uszkodzenia, które mogłyby wpłynąć na efektywność wykonywanych badań. Konieczne jest również pilnowanie terminowej realizacji okresowych przeglądów technicznych – gwarancyjnych, a po wygaśnięciu gwarancji również pogwarancyjnych.