Jak dbać o sprzęt USG? Serwis i konserwacja
22 Luty 2022

Jak dbać o sprzęt USG? Serwis i konserwacja

Badanie ultrasonografem stanowi jedno z najczęściej wykonywanych badań obrazowych. Jest ono całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, nie wpływa negatywnie na zdrowie ludzkie. Większość osób kojarzy sprzęt USG głównie z ginekologią, jednak to badanie wykorzystywane jest również w innych dziedzinach medycyny. Aby sprzęt medyczny, jakim jest aparat ultrasonograficzny mógł służyć jak najdłużej w dobrym stanie, powinien być regularnie serwisowany i konserwowany.

Jak wygląda serwis i konserwacja ultrasonografu i kiedy je wykonywać?

Regularne serwisy i konserwacje, a także prawidłowa eksploatacja urządzeń USG są kluczem do jego prawidłowego działania bez awarii przez długi czas. W momencie zakupu sprzętu powinniśmy zapoznać się z zasadami jego eksploatacji, a także warunkami użytkowania konkretnego modelu, który posiadamy. Dzięki temu będzie on od początku prawidłowo eksploatowany, co może pozytywnie wpłynąć na jego żywotność.

Kupując aparat ultrasonograficzny powinniśmy zwrócić uwagę na jego parametry, tak aby były dopasowane do naszych potrzeb. Zakup ultrasonografu znanej marki da nam gwarancję jakości i solidności wykonania, a także bezawaryjności. Podczas użytkowania sprzętu należy pamiętać o doborze odpowiednich środków chemicznych do mycia i dezynfekcji, które nie uszkodzą urządzenia.

Użytkując sprzęt USG, powinniśmy pamiętać o regularnym przeprowadzaniu serwisu ultrasonografów. Tego rodzaju prace powinny być wykonywane przez profesjonalistów, posiadających doświadczenie i odpowiednie kwalifikacje. Dzięki temu sprzęt będzie utrzymany w stanie idealnym, a w przypadku awarii zostanie nam udzielona szybka i fachowa pomoc. Profesjonalny serwis w razie zużycia części aparatu ultrasonograficznego będzie w stanie szybko wymienić nam element na nowy, nie wyłączając urządzenia z użytku.

Kolejnym elementem mającym wpływ na działanie ultrasonografu jest odpowiednie przechowywanie i konserwacja głowic. Nieużywane głowice powinny być przechowywane w specjalnych uchwytach bądź w pudełkach. Każda głowica po użyciu powinna zostać dokładnie oczyszczona z żelu przed odłożeniem jej na miejsce. Stosowanie się do zaleceń znajdujących się w instrukcji konkretnego modelu, a także do informacji uzyskanych przez serwisanta pozwoli nam na korzystanie z aparatu przed długi czas.