Badania ultrasonograficzne są jedną z najpopularniejszych metod diagnostyki obrazowej, za pomocą której można otrzymać obraz różnych narządów. Jest to badanie nieinwazyjne, wykorzystujące wiązki fal ultradźwiękowych. Badanie to jest wykonywane za pomocą aparatów ultrasonograficznych, które wraz z rozwojem technologii i medycyny wchodzą na coraz wyższy poziom zaawansowania technologicznego i jakości wykonywanych zdjęć.
Podczas badania ultrasonografem wykorzystywane są fale ultradźwiękowe, o częstotliwości należącej do szerokiego zakresu MHz. Odbite lub pochłonięte fale dają na monitorze szary bądź czarny kolor, dzięki czemu widoczny jest zarys narządu wewnętrznego bądź płodu. Obecnie coraz bardziej popularne są urządzenia USG posiadające kolorowy odczyt. Budowa aparatu ultrasonograficznego nie jest skomplikowana. Każde urządzenie składa się z konsoli z monitorem, oraz jest wyposażone w sondy, które wytwarzają i odbierają ultradźwięki.
Na monitorze widoczny jest obraz badanego narządu, w zależności od rodzaju urządzenia może być czarno-biały lub kolorowy. W zależności od tego, jaki obszar ciała jest badany za pomocą tego sprzętu, możemy wyróżnić różne rodzaje głowic, przesyłające wiązki o odmiennych kształtach. Z tego względu głowice możemy podzielić na:
Za pomocą głowicy liniowej możliwe jest uzyskanie najdokładniejszego obrazu o prostokątnym kształcie, jednak jest on stosunkowo płytki. Jest to możliwe dzięki elementom ułożonym współliniowo. Głowicę liniową wykorzystuje się do badań narządów powierzchniowych. Głowice sektorowe stosowane są do badań USG serca oraz przestrzeni międzyżebrowych ze względu na wąską wiązkę.
Głowice konweksowe są najczęściej wykorzystywanym rodzajem głowic. Charakteryzują się dobrą rozdzielczością i szerokim polem widzenia. Obraz uzyskany za jej pomocą ma kształt wachlarza.