Rola badań ultrasonograficznych we współczesnej medycynie
09 Lipiec 2022

Rola badań ultrasonograficznych we współczesnej medycynie

Ultrasonografia jest metodą diagnostyczną, którą wykorzystuje się powszechnie już od lat 70 ubiegłego stulecia.  Na początku stosowaną ją przede wszystkim w ginekologii, położnictwie oraz kardiologii. Wraz z biegiem lat ultrasonografia znajdowała zastosowanie w kolejnych dziedzinach medycyny, dzięki czemu jest obecnie najpopularniejszym badaniem obrazowym, które jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne.

Gdzie współczesna medycyna wykorzystuje badania ultrasonograficzne?

Dzięki badaniu ultrasonograficznemu możliwe jest określenie położenia oraz wymiarów narządów. Pozwala również na uwidocznienie ich powierzchni oraz przekrojów. W zależności od tego, co jest badane za pomocą aparatu USG, badanie może trwać od kilkunastu minut do nawet kilku godzin. We współczesnej medycynie z badań ultrasonografem korzysta się w chirurgii, onkologii, hepatologii, medycynie chorób wewnętrznych, urologii, nefrologii i wielu innych.

Podstawowym zastosowaniem tej metody diagnostycznej jest ocena stanu narządów zlokalizowanych w jamie brzusznych.  Pozwala na uwidocznienie zmian w obrębie trzustki, pęcherzyka żółciowego, wątroby, nerki, śledziony czy pęcherza. Za pomocą USG można wykryć i ocenić zmiany guzkowate w tarczycy. Aparaty USG są obecnie praktycznie niezbędnym sprzętem w klinikach ortopedycznych Pozwalają na zdiagnozowanie schorzeń w obrębie stawów i tkanek miękkich.

Współczesna onkologia również często korzysta z badań ultrasonografem, zarówno w celach profilaktycznych, jak i diagnostycznych – USG piersi jest badaniem pierwszego wyboru u młodych kobiet, u starszych pań natomiast stanowi badanie uzupełniające do mammografii. Obecnie USG jest nie tylko osobnym badaniem, lecz często stanowi dodatek lub uzupełnienie innych metod.

Aparaty ultrasonograficzne stosuje się również w dziedzinie kardiologii, podczas oceny przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Jest to bardzo istotne badanie, wykonywane u osób, u których podejrzewa się zakrzepicę. Ze specjalnymi aparatami do USG można spotkać się również w gabinetach dermatologicznych, ponieważ umożliwiają diagnozowanie różnych chorób, jak na przykład czerniak.