Ultrasonografia jest metodą diagnostyczną, którą wykorzystuje się powszechnie już od lat 70 ubiegłego stulecia. Na początku stosowaną ją przede wszystkim w ginekologii, położnictwie oraz kardiologii. Wraz z biegiem lat ultrasonografia znajdowała zastosowanie w kolejnych dziedzinach medycyny, dzięki czemu jest obecnie najpopularniejszym badaniem obrazowym, które jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne.
Dzięki badaniu ultrasonograficznemu możliwe jest określenie położenia oraz wymiarów narządów. Pozwala również na uwidocznienie ich powierzchni oraz przekrojów. W zależności od tego, co jest badane za pomocą aparatu USG, badanie może trwać od kilkunastu minut do nawet kilku godzin. We współczesnej medycynie z badań ultrasonografem korzysta się w chirurgii, onkologii, hepatologii, medycynie chorób wewnętrznych, urologii, nefrologii i wielu innych.
Podstawowym zastosowaniem tej metody diagnostycznej jest ocena stanu narządów zlokalizowanych w jamie brzusznych. Pozwala na uwidocznienie zmian w obrębie trzustki, pęcherzyka żółciowego, wątroby, nerki, śledziony czy pęcherza. Za pomocą USG można wykryć i ocenić zmiany guzkowate w tarczycy. Aparaty USG są obecnie praktycznie niezbędnym sprzętem w klinikach ortopedycznych Pozwalają na zdiagnozowanie schorzeń w obrębie stawów i tkanek miękkich.
Współczesna onkologia również często korzysta z badań ultrasonografem, zarówno w celach profilaktycznych, jak i diagnostycznych – USG piersi jest badaniem pierwszego wyboru u młodych kobiet, u starszych pań natomiast stanowi badanie uzupełniające do mammografii. Obecnie USG jest nie tylko osobnym badaniem, lecz często stanowi dodatek lub uzupełnienie innych metod.
Aparaty ultrasonograficzne stosuje się również w dziedzinie kardiologii, podczas oceny przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Jest to bardzo istotne badanie, wykonywane u osób, u których podejrzewa się zakrzepicę. Ze specjalnymi aparatami do USG można spotkać się również w gabinetach dermatologicznych, ponieważ umożliwiają diagnozowanie różnych chorób, jak na przykład czerniak.