Stresujący tryb życia, niezdrowy tryb życia, złe nawyki żywieniowe oraz czynniki genetyczne to tylko niektóre z przyczyn powszechnie występujących w społeczeństwie chorób układu krążenia. Aby uniknąć ich poważnych powikłań, należy bardzo poważnie traktować kwestię profilaktyki, a także wczesnej diagnostyki tych schorzeń. Echo serca to nieinwazyjne badanie pozwalające na bezpieczne i bezbolesne zobrazowanie struktur anatomicznych serca, jak również jego pracy.
Echografia serca, czyli badanie jego echa, jest zalecane przede wszystkim w diagnostyce nieprawidłowych zjawisk akustycznych oraz nieprawidłowej sylwetki serca, okazuje się nieocenione przy wykrywaniu niewydolności oraz wrodzonych wad serca. Przeprowadzanie echografii jest także wskazane przy pojawieniu się duszności lub bóli w klatce piersiowej wskazujących na przyczynę kardiologiczną, a także przy diagnostyce kardiopatii itp.
Wyróżnia się dwa rodzaje badania echa serca: przezklatkowe oraz przezprzełykowe. W przypadku echa serca przezklatkowego głowica emitująca ultradźwięki jest zbliżana do skóry klatki piersiowej. Ten sposób przeprowadzania badania jest standardowo wykonywany, w diagnostyce choroby wieńcowej oraz zawałów. Znacznie rzadziej jest z kolei przeprowadzana echografia serca przezprzełykowa, która wymaga użycia specjalistycznej sondy przezprzełykowej. Pozwala to na większą precyzję badania w sytuacji, gdy aorta uległa rozwarstwieniu lub w jamie serca znajduje się skrzeplina.
W zależności od tego, która z opcji badania czeka Pacjenta, przygotowanie będzie wyglądało nieco inaczej. Przykładowo, w przypadku echokardiografii przezprzełykowej ważne jest, aby pacjent był na czczo, to znaczy co najmniej 4 godziny po ostatnim posiłku. Sposób przygotowania do klasycznego badania echa serca przezklatkowego jest nieco prostszy, wymaga bowiem jedynie rozebrania się od pasa w górę w gabinecie i ułożenia się na plecach.
Klasyczna forma badania powinna odbywać się w cichym i spokojnym pomieszczeniu. Rozpoczyna się od nałożenia specjalnego żelu na skórę pacjenta, który ułatwia rozchodzenie się fal ultradźwiękowych. Następnie właściwe badanie wykonuje się profesjonalnym ultrasonografem, który pozwala na uzyskanie obrazu najwyższej jakości. Lekarz przykłada głowicę urządzenia do ciała pacjenta ułożonego zazwyczaj w pozycji leżenia na lewym boku. W ten sposób, dzięki przesyłanym falom dźwiękowym, sprzęt medyczny uzyskuje echo. Z kolei na monitorze ultrasonografu zostaje wyświetlony obraz serca, który staje się podstawą wykrywania wszelkich nieprawidłowości.