Klasy aparatów ultrasonograficznych
21 Kwiecień 2023

Klasy aparatów ultrasonograficznych

Ultrasonografia, powszechnie znana jako USG, to jedna z najczęściej stosowanych metod diagnostycznych w medycynie. Ten rodzaj badania umożliwia uzyskanie obrazu narządów wewnętrznych, dzięki czemu możliwe jest wykrycie różnych patologii lub nieprawidłowości. Aby wynik badania był jak najbardziej precyzyjny, warto zdecydować się na aparat ultrasonograficzny odpowiedniej klasy.

Jakie są dostępne klasy aparatów ultrasonograficznych?

Obecnie na rynku dostępne są trzy klasy aparatów ultrasonograficzne. Klasę pierwszą najczęściej określa się jako aparaty podstawowe, klasa druga jest klasą średnią, natomiast trzecia klasa określana jest jako premium. Podstawowe aparaty ultrasonograficzne charakteryzuje najprostsza budowa. Wyposażone są zazwyczaj w jeden lub dwa przetworniki, nie mają dodatkowych funkcji. Za ich pomocą można wykonać badanie głównych narządów wewnętrznych.

Klasa druga aparatów ultrasonograficznych wyróżnia się wyższą częstotliwością pracy. Do tej grupy zaliczane są m.in. aparaty do badania Dopplera. Za pomocą tego rodzaju urządzeń możliwe jest wykrycie mniejszych zmian patologicznych w narządach. Jak sama nazwa wskazuje, ultrasonografy premium są urządzeniami najwyższej generacji, z dużą ilością dodatkowych funkcji i najnowszą technologią. Stosowane są w przypadku konieczności wykonania precyzyjnej diagnostyki.

Która klasa aparatu ultrasonograficznego jest najlepsza?

To, który z typów aparatu do USG sprawdzi się najlepiej, jest zależne od konkretnych potrzeb. W przypadku ogólnych badań obrazowych dobrze sprawdzą się podstawowe modele, jednak specjalistyczna diagnostyka wykonywana jest za pomocą aparatów klasy trzeciej. Jako że aparat ultrasonograficzny jest inwestycją na lata, warto zdecydować się na model, który najbardziej odpowiada potrzebom.