Czym charakteryzują się nowoczesne echokardiografy?
07 Lipiec 2021

Czym charakteryzują się nowoczesne echokardiografy?

Dzięki rozwojowi technologii wiele branż może korzystać z coraz nowocześniejszych urządzeń. Mowa tutaj również o medycynie. Dostęp do coraz nowocześniejszych urządzeń sprawia, że badania są coraz bardziej precyzyjne. Jednym ze sprzętów, które są bardzo często wykorzystywane, są echokardiografy. Są to urządzenia stosowane w tak zwanej echokardiografii potocznie nazywanej echem serca. Badanie wykonywane jest przede wszystkim w celu znalezienia przyczyny nieprawidłowych zjawisk akustycznych w sercu, sprawdzenia grubości i ruchomości ściany serca czy wykrycia wad serca. Czym wyróżniają się nowoczesne echokardiografy i jakie mają znaczenie dla jakości przeprowadzanych badań?

Jak przebiega badanie echokardiografem?

Echokardiograf to urządzenie wykorzystywane do przeprowadzanie echokardiografii serca, która jest nazywana również USG albo UKG, czyli ultrasonokardiografią. Podczas badania wykorzystywane są fale ultradźwiękowe (o częstotliwości od 1 do 10 MHz), które odbijają się badanych struktur. W efekcie na monitorze wyświetlany jest gotowy obraz, który może być odczytany przez lekarza, a wynik może być zarówno wydrukowany, jak i zapisany w formie video. Dzięki zastosowaniu nowoczesnego echokardiografu można uzyskać precyzyjne informacje dotyczące wymiarów i proporcji serca, jego położenia, funkcji czy nieprawidłowych połączeń i przepływów.

Jak rozwój technologii ultradźwiękowej wpłyną na echokardiografy?

Rozwój technologii ma ogromne znaczenie dla medycyny. Dzięki temu, że technologia ultradźwiękowa stale się rozwija, nowoczesne echokardiografy dają możliwość uzyskiwania coraz dokładniejszych obrazów. Urządzenia są tworzone również z myślą o tym, by jak najbardziej usprawnić i ułatwić obsługę.

Właśnie dlatego rozwiązania stosowane nowoczesnych echokardiografach są zintegrowane, a urządzenia są wyposażone w zaawansowaną inteligencję i wygodny panel obsługi. Co więcej, wiele urządzeń jest dziś wyposażonych w technologię 4D, która pozwala otrzymywać jeszcze bardziej precyzyjne wyniki, które przekładają się na możliwości szybszego postawienia diagnozy, a w efekcie również na zmniejszenie kosztów opieki medycznej nad pacjentem.