Ultrasonografy są urządzeniami obecnymi w każdym gabinecie ginekologicznym. Badanie USG jest najczęściej wykonywanym badaniem obrazowym w ginekologii. Za jego pomocą sprawdza się poziom rozwoju płodu, badanie USG często wykonywane jest również w celu kontroli stanu narządów wewnętrznych. Badanie USG znacznie ułatwia diagnostykę. Badanie ultrasonografem jest nieinwazyjne i bezbolesne. Urządzenie wykorzystuje fale ultradźwiękowe, co pozwala na zobrazowanie wyglądu narządu oraz jego przekroju.
Ultrasonografy są niezbędne w każdym gabinecie ginekologicznym. Dzięki nim możliwe jest przeprowadzenie profilaktycznych badań jajników i macicy. Badanie USG u kobiet w ciąży pozwala na określenie rozmiaru płodu, a także jego wiek i termin porodu. Za pomocą ultrasonografu możliwa jest bieżąca kontrola stanu dziecka, określenie czy rozwija się prawidłowo i jakiej jest płci. Za pomocą aparatu do usg lekarz jest w stanie wykryć ciążę pozamaciczną, torbiele, bądź inne nieprawidłowości związane z budową miednicy czy zmianami w narządach.
USG ginekologiczne można podzielić na dwa typy. Pierwsze z nich wykonywany jest transwaginalnie, czyli dopochwowo. Jest to najczęściej wykonywany typ USG, jednak tego rodzaju typ badania ma zastosowanie tylko u kobiet które mają za sobą pierwsze współżycie seksualne. U pozostałych pacjentek wykonywane jest USG metodą doodbytniczą bądź przezbrzuszną. Obie z metod są skuteczne, nieizwazyjne i bezbolesne.
Aparat ultrasonograficzny znajdujący się w gabinecie ginekologicznym powinien być wyposażony w odpowiednie głowice, dostosowane do rodzaju wykonywanych badań. Ważne, aby sprzęt był wysokiej jakości, dzięki czemu obraz, który uzyskamy będzie wyraźny i dokładny. Ultrosonograf u ginekologa powinien posiadać funkcję Dopplera, którą wykorzystuje się podczas badania echa serca płodu. Kolejnym elementem ultrasonografu wykorzystywanego w gabinecie ginekologicznym jest specjalna głowica waginalna, charakteryzująca się dużą czułością i dokładnością badania. Ważnym elementem jest również głowica liniowa, stosowana podczas USG piersi. Urządzenie do USG wykorzystywane przez ginekologów powinny posiadać nie tylko podstawowe funkcje, ale również głowice i dodatkowe wyposażenie dedykowane badaniom ginekologicznym.