Ultrasonografia w anestezjologii
12 Luty 2023

Ultrasonografia w anestezjologii

Aparaty ultrasonograficzne są stosowane w medycynie od dawna. Dzięki nim możliwe jest wykrywanie różnego rodzaju schorzeń narządów, a także zmian pojawiających się w jamie brzusznej. Chociaż większości ultrasonografia kojarzy się przede wszystkim z monitorowaniem ciąży i ginekologią, to tak naprawdę aparaty ultrasonograficzne stosowane są w wielu dziedzinach medycyny. Jedną z nich jest anestezjologia.

Jakie zastosowanie w anestezjologii znajdują aparaty ultrasonograficzne?

Anestezjologia jest dziedziną medycyny klinicznej zajmującą się wszystkimi metodami znieczulenia. Do głównych zadań anestezjologa należy podawanie anestezji, a także monitorowanie bezpieczeństwa pacjenta podczas operacji i jego wybudzanie po zabiegu. Każdy pacjent jest od pod opieką tego lekarza od pojawienia się na sali, aż do wybudzenia się po zabiegu.

Zawód anestezjologa jest bardzo odpowiedzialny, wymaga dużej szczegółowości i wiedzy. W jego pracy bardzo pomagają mu aparaty ultrasonograficzne. Za pomocą ultrasonografów możliwe jest sprawdzenie pracy serca i ocena funkcji układu krążenia, co ma duże znaczenie w diagnostyce przed oraz po zabiegu. Za jego pomocą anestezjolog może również kontrolować pracę serca podczas zabiegu, unikając tym samym sytuacji niebezpiecznych dla pacjenta.

Kiedy jeszcze anestezjolodzy wykorzystują aparaty do USG?

Aparaty ultrasonograficzne są niezbędnym sprzętem podczas blokowania nerwów obwodowych. Dzięki nim można dokładnie zlokalizować nerw, oraz otaczające go struktury oraz kontrolować igłę w czasie rzeczywistym. Wykorzystanie ultrasonografu podczas tego zabiegu zmniejsza ryzyko nakłucia naczynia czy wystąpienia LAST, a także umożliwia zmniejszenie dawki leku miejscowo znieczulającego, co wpływa pozytywnie na komfort pacjenta i czas blokady.