Na co zwrócić uwagę przy wyborze ultrasonografu?
12 Czerwiec 2022

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ultrasonografu?

Aparaty ultrasonograficzne są profesjonalnym sprzętem, wykorzystywanym w wielu dziedzinach medycyny. Ze względu na coraz większy rozwój technologii, dostępne są coraz bardziej nowoczesne aparaty ultrasonograficzne. Dzięki temu obecnie istnieje możliwość wyboru urządzenia spośród wielu modeli, dopasowanego do potrzeb i wymagań danego specjalisty. Obecnie możliwy jest zakup zarówno nowego sprzętu, jak i używanego, dzięki czemu niezależnie od budżetu, da się wyposażyć gabinet w profesjonalny sprzęt.

Jakie parametry należy brać pod uwagę podczas zakupu aparatu ultrasonograficznego?

Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest rodzaj badań, jakie mają być przeprowadzane z jego pomocą. Bardzo istotnym kryterium jest właściwy wybór głowic aparatu USG. Im większą ilość głowic posiada dany aparat ultrasonograficzny, tym większe możliwości diagnostyczne daje. Wpływa to znacząco na jego funkcjonalność. Głowice liniowe sprawdzają się najlepiej do diagnostyki tkanek oraz struktur znajdujących się stosunkowo blisko powierzchni, natomiast głowice konweksowe znajdują zastosowanie w obrazowaniu struktur głębokich.  Do obrazowania najgłębiej położonych tkanek wykorzystuje się głowice sektorowe.

Poszukując dobrego aparatu ultrasonograficznego, warto wybrać ten od renomowanych, znanych marek. Da to gwarancję niezawodności obrazowania oraz najwyższej jakości. Zakup urządzenia od profesjonalnej firmy pozwoli na wyposażenie gabinetu w solidny sprzęt, wiąże się również z dostępem do regularnych przeglądów i serwisów.  

Warto pamiętać, że o jakości aparatu ultrasonograficznego nie świadczy wyłącznie ilość głowic. W przypadku zakupu sprzętu do gabinetu, w którym wymagane badania wykonuje się przy wykorzystaniu wyłącznie jednego rodzaju głowicy, nie ma konieczności inwestowania w bardziej rozbudowany sprzęt. Aby urządzenie spełniło wszystkie wymagania, warto zapoznać się z ich specyfikacją i wybrać sprzęt o najbardziej odpowiadających parametrach technicznych. Im nowsze urządzenia, tym bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania oferują. Korzystanie z nowszych urządzeń pozwala na otrzymanie lepszej jakości obrazowania.