Podstawowe zasady działania aparatów do USG
18 Listopad 2021

Podstawowe zasady działania aparatów do USG

Aparaty ultrasonograficzne wykorzystywane są w medycynie od wielu lat. Są jedną z najskuteczniejszych metod bezinwazyjnego badania obrazowego. Za pomocą tego urządzenia możliwe jest zobrazowanie tkanek miękkich w czasie rzeczywistym. W tym celu wykorzystywane są fale ultradźwiękowe, których częstotliwość może wynosić nawet 20 MHz. Powstają one na skutek wytworzenia efektu piezoelektrycznego odwrotnego. Badanie USG nie sprawdzi się w przypadku badania płuc i kości, ponieważ rozchodzą się w nich fale akustyczne.

Na jakich podstawowych zasadach bazuje działanie aparatów ultrasonograficznych?

Aparaty ultrasonograficzne opierają się na zjawisku odbicia fal akustycznych na granicy ośrodków, czyli poszczególnych tkanek, różniących się między sobą gęstością. Fala ultradźwiękowa odbija się od narządu i wraca do głowicy, a jej czas powrotu i intensywność są rejestrowane i analizowane. Dzięki temu możliwe jest określenie położenia danej tkanki, jej wielkość, kształt, a także strukturę.

Fale stosowane w ultrasonografach nie są słyszalne dla człowieka. Ich wnikanie w organizm jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne. Podczas badania ultrasonograficznego nie dochodzi do uszkodzenia komórek. Każdy z narządów inaczej odbija fale ultradźwiękowe, dzięki czemu rozpoznanie ich jest o wiele łatwiejsze. Głowica aparatu zawiera przetwornik, który konwertuje impuls akustyczny na elektryczny, dzięki czemu możliwe jest zobaczenie obrazu narządów i tkanek na monitorze urządzenia.

Podczas badania należy odsłonić określoną część ciała, na którą lekarz nakłada specjalny żel. Jest on elementem, dzięki któremu głowica lepiej przylega do skóry i sprawniej się po niej porusza, a do tego chroni przed powstawaniem zakłóceń w obrazie.