USG jest najpopularniejszym badaniem obrazowym, pozwalającym na wykrycie wielu nieprawidłowości w narządach. Jest badaniem dokładnym, charakteryzującym się bezinwazyjnością i całkowitą bezbolesnością. Za pomocą ultrasonografu możemy otrzymać obraz przekroju danych narządów bądź tkanek w organizmie, co pozwala na określenie ich stanu i rozmiaru. Aparaty USG posiadają duży wybór specjalistycznych głowic, dzięki czemu wykorzystywane są w praktycznie każdej dziedzinie medycyny.
Aparaty ultrasonograficzne możemy podzielić ze względu na dwa czynniki: jego przeznaczenie oraz rodzaje głowic. Dzieląc ultrasonografy ze względu na ich wykorzystanie, możemy wymienić dwa rodzaje: przenośne oraz stacjonarne aparaty do USG. Ze względu na rodzaje głowic, możemy wyróżnić trzy główne typy aparatów ultrasonograficznych:
Obecnie na rynku dostępne są stacjonarne aparaty USG, dzięki którym można korzystać z wszystkich trzech rodzajów głowic. Dzięki temu ultrasonograf wykazuje wszechstronne zastosowanie. Ultrasonografy z głowicą liniową wykorzystywane są do badań narządów, które znajdują się pod powierzchnią skóry. Głowica liniowa składa się z ogromnej ilości kryształów piezoelektrycznych, ułożonych w jednej linii. Obraz pozyskany za pomocą tej głowicy jest bardzo dokładny.
Aparat z głowicą konweksową wykorzystuje się głównie do badań narządów znajdujących się w jamie brzusznej. Kryształy piezoelektryczne w tym rodzaju głowic ułożone są na wypukłej powierzchni. Różnią się od głowic liniowych przede wszystkim kształtem, który pozwala im na dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Obraz uzyskany przy pomocy tej głowicy ma kształt wachlarza.
Ultrasonografy z głowicą sektorową wykorzystywane są do badania narządów znajdujących się głęboko w ciele, jak na przykład serce. Charakteryzują się małym rozmiarem oraz niewielką ilością kryształów piezoelektrycznych. Głowice tego typu ciągle rotują, dzięki czemu wiązka przybiera promienisty kształt, dając obraz będący wycinkiem koła.