Które gabinety medyczne powinny być wyposażone w aparaty do USG?
12 Luty 2023

Które gabinety medyczne powinny być wyposażone w aparaty do USG?

Ultrosonografy są aparatami diagnostycznymi bardzo powszechnie wykorzystywanymi w różnych dziedzinach medycyny. Badanie za ich pomocą jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, pozwala na wykrycie różnego rodzaju problemów zdrowotnych. Chociaż większość osób kojarzy aparaty do USG wyłącznie z ginekologią, to tak naprawdę stanowi on niezbędny element wyposażenia gabinetów specjalistów z wielu innych dziedzin.

Jakie specjalizacje medyczne wykorzystują aparat USG do diagnostyki?

Badanie USG polega na generowaniu fali ultradźwiękowej za pomocą specjalnej głowicy, a następnie rejestrowaniu odbitej fali powrotnej i ukazanie tego na ekranie urządzenia. To, w jaki sposób rozchodzi się fala ultradźwiękowa, jest zależne od gęstości i struktury danych tkanek. Dzięki temu badaniu można ocenić kształt oraz wielkość poszczególnych narządów, a także wykryć różne nieprawidłowości, jak chociażby guzki czy zgrubienia.

Pierwszą dziedziną medycyny powszechnie wykorzystującą aparaty do USG jest ginekologia, położnictwo i neonatologia - ten sprzęt można spotkać w praktycznie każdym gabinecie. Wykorzystywany jest podczas rutynowych badań sprawdzających stan jajników oraz macicy, a także do kontrolowania stanu płodu u kobiet w ciąży. Pozwala na ocenę stanu zdrowia matki i dziecka, a także wykrycie ewentualnych wad rozwojowych.

W aparat ultrasonograficzny wyposażonych jest wiele gabinetów ortopedycznych. Pozwala ono na ocenę stanu stawów oraz ich okolic, dzięki czemu możliwe jest wykrycie ewentualnych uszkodzeń czy zmian patologicznych. Dzięki USG lekarz może ocenić charakter zmian lub ocenić efekty leczenia operacyjnego.  Aparaty ultrasonograficzne powinny znaleźć się także w gabinetach pulmonologów, dermatologów, okulistów, kardiologów, urologów i otolaryngologów, ułatwiając wykrywanie chorób.