USG w praktyce ortopedycznej
29 Marzec 2022

USG w praktyce ortopedycznej

USG jest badaniem, które większości osób kojarzy z diagnostyką jamy brzusznej bądź ginekologią. Warto wiedzieć, że ten rodzaj diagnostyki jest bardzo przydatny także w innych dziedzinach medycyny, jak na przykład ortopedia. Badanie ultrosonografem jest jednym z najważniejszych elementów diagnostycznych, pozwalających na rozpoznanie różnego rodzaju zaburzeń w obrębie układu ruchu.

Kiedy ortopeda powinien wykonać badanie USG?

Gabinety ortopedyczne są odwiedzane przez pacjentów w każdym wieku. W przypadku małych dzieci bardzo często wizyty te są związane z leczeniem patologii stawu biodrowego. Diagnostyka tego schorzenia przeprowadzana jest właśnie przy pomocy badania USG. Wykorzystanie fal ultradźwiękowych pozwala na uwidocznienie zarówno mięśni, jak i wiązadeł. Dzięki temu możliwe jest dostrzeżenie różnego rodzaju stanów zapalnych, naderwań bądź obrzęków. Za pomocą USG bardzo często wykrywa się także torbiele, ropnie i inne twory wypełnione płynem.

Należy pamiętać, że USG dla ortopedy jest naprawdę ważnym narzędziem, pozwalającym na szybkie wykrycie różnego rodzaju patologii narządu ruchu. Zaleceniem do wykonania tego badania są przewlekłe dolegliwości bólowe ze strony narządu ruchu, a także niedawne przebycie urazu.  Za pomocą ultrasonografu wykonuje się również obrazowanie stawów. Najczęściej jest to staw kolanowy, ramienny, łokciowy, skokowy oraz biodrowy. Dzięki temu badaniu możliwe jest uwidocznienie zmian w obrębie powierzchni stawowych, a także ciał obcych bądź odłamów kostnych znajdujących się wewnątrz jamy stawowej.

USG wykonuje się również w przypadku podejrzenia, że układ ruchu został zaatakowany przez nowotwór. Za jego pomocą uwidaczniane są rozrosty tkankowe, docierające nawet do tkanki kostnej. Aparaty ultrasonograficzne znajdują zastosowanie także w przypadku chorób kości czy złamań, a także podczas wykonywania zabiegów z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego czy kwasu hialuronowego. Usuwanie złogów wapniowych ze stawów i nacinanie w obrębie ścięgien również wykonuje się z wykorzystaniem USG.

Jak widać, aparaty ultrasonograficzne stanowią naprawdę ważny element wyposażenia gabinetu ortopedycznego. Dzięki nim możliwe jest łatwiejsze i szybsze wystawienie diagnozy, a także dokładniejsza kontrola podczas różnego rodzaju zabiegów. Wysokiej jakości aparat ultrasonograficzny w gabinecie pozwala również na większą samodzielność, ponieważ pacjent może mieć wykonaną całą diagnostykę w jednym miejscu.